Грудката има силно антиоксидантно действие, благодарение на немалките количества витамин Е, които съдържа. Около 110г тигрова ядка ще ви дадат цялото необходимо количество за деня от царя на антиоксидантите - витамин Е! Тигровата ядка съдържа също и добри количества от друг важен за антиоксидантните свойства на клетката нутриент - олеиновата мастна киселина или още позната като омега-9 мастна киселина. Олеиновата киселина значително подобрява имунните функции и участва в синтеза на редица антиоксиданти, като по този начин има незаменимо въздействие в борбата с някои видове рак. Олеиновата киселина намалява също и инсулиновото съпротивление, с което значително подобрява метаболизма на глюкозата.
Няколко думи и за безценните качества на въглехидратите в тигровата ядка. Те са достатъчно количество, за да има чуфата изключително приятен и балансиран сладък вкус – цели 42 грама въглехидрати, но само около 12г от тях са прости захари. Останалите 30 грама от въглехидратите се състоят от диетични фибри и то не какви да е, а от типа устойчиво нишесте (от англ. - resistant starch). Устойчивите фибри имат незаменимо действие при балансирането на скоростта на храносмилането, бавното усвояване и навлизане на въглехидратите в кръвта, предпазвайки кръвната захар от резки пикове (има нисък гликемичен индекс), като в същото време подхранва полезната микрофлора в червата. Това поставя тигровата ядка на едно от челните места като пребиотик.
Пребиотичната функция на тигровите ядки се изразява в това, че подпомагат развитието на храносмилателни бактерии в организма, като им служат за храна. Това подобрява значително неудобството в корема, усещането за тежест и подуване и помага да се ограничи апетитът. Препоръчва се за хора, които имат за цел да намалят и регулират теглото си. Грудката е източник и на ценни храносмилателни ензими - амилаза (разгражда въглехидратите до по-малки единици като глюкоза и регулира хистамина), липаза (разгражда мастните клетки до мастни киселини и глицерол и ги разпределя в тялото) и каталаза. Тази комбинация спомага за бързото и правилно усвояване и абсорбиране на приетата храна и дава ефекти в дългосрочен план както върху теглото, така и върху балансирането и регулирането на нивата на кръвната захар. Това прави чуфата не само незаменима, но и силно препоръчителна добавка в менюто на хора с нарушена въглехидратна обмяна (но и за нейната превенция).
Относно микроелементите тигровата ядка и тук показва завидни резултати. От 100 г можем да си набавим следните количества от препоръчителния дневен прием на: желязо – цели 33%, магнезий – 24%, цинк – 24%, калий – 20%. Заради всички споменати ползи и поради факта, че е грудка (няма алергените от ядките), липсата на глутен я прави още по-ценна за хората, имащи нетолерантност към този вид протеин и особено хора, следващи строги режими на хранане (автоимунен протокол, цьолиакия, хашимото). Брашното от тигрови ядки е чудесна алтернатива на глутеновите брашна от зърнени култури. Естествено сладкият му вкус го прави най-подходящо за заместител на конвенционалните брашна в десерти и сладкиши (браунита, бананов хляб, кексове, пайове, барчета, сурови бонбони, мъфини и какво ли още не). Ако пък още не сте пробвали ядковото мляко, непременно това е първото нещо, което трябва да си направите.